7 potravín prospešných pre zdravie, o ktorých účinkoch ste možno netušili
Zdravý životný štýl azda nebol ešte nikdy tak ospevovaný, ako je tomu dnes. Za piliere zdravého života možno považovať hlavne pohyb a zdravú stravu. V oblasti stravovania existuje množstvo smerov, diét a rád, trendy sa neustále menia a neraz sú názory na to, čo je vhodné a čo nie, protichodné. Niektoré potraviny sú dokonca zatracované, čo však občas môže byť na škodu…
1. Káva
Bez kávy si mnohí z nás nevedia predstaviť ráno a tak vedci z Harvardskej univerzity zisťovali, či zvýšená spotreba kávy skutočne vedie k horším zdravotným výsledkom. Ukázalo sa, že v porovnaní s nekávičkármi mali ľudia, ktorí denne pili jednu až päť šálok kávy nižšie riziko úmrtnosti a negatívny vplyv na zvyšovanie krvného tlaku je menší, ako sa pôvodne predpokladalo. Káva obsahuje antioxidanty, ktoré slúžia ako prevencia vzniku civilizačných chorôb a rakoviny /napr. pečene/.
TIP: Doprajte si svoju šálku kávy, avšak zabudnite na cukor, mlieko či smotanu, pretože tieto „lahôdky“ môžu aj zo zdravého nápoja urobiť nápoj (pre vás) nezdravý.
2. Arašidové maslo
Aj keď by sa mohlo zdať, že ide skôr o gurmánsku lahôdku než zdravé jedlo, arašidové maslo má viacero pozitívnych účinkov na naše zdravie.
Hoci má arašidové maslo vysoký obsah tuku, zdravotná nezávadnosť potravín závisí v prvom rade od rovnováhy živín, nielen od obsahu tuku. U ľudí, ktorí bežne konzumujú orechy alebo arašidové maslo, je menej pravdepodobné, že sa u nich vyvinie cukrovka a srdcové choroby 2. typu. Arašidové maslo okrem zmesi vlákniny, minerálov a vitamínov obsahuje približne rovnaký pomer nenasýtených a nasýtených tukov ako olivový olej.
TIP: S množstvom to netreba preháňať; optimálne sú 2 lyžice, ktoré zasýtia na dlhší čas a vďaka tomu vás neprepadne chuť na ďalšie jedlo.
3. Chlieb
Nie je chlieb ako chlieb, nie všetky sacharidy sú nevyhnutne zlé a aj chlieb môže byť zdravý! Stačí si vybrať taký, ktorý obsahuje celé zrná namiesto rafinovaných náprotivkov. Zrná sú dobré pre celkové zdravie a pomáhajú udržať energiu potrebnú na ďalšiu aktivitu.
TIP: Chlieb patrí ku sacharidom, takže si ho doprajte skôr ráno a v doobedňajších hodinách.
4. Jogurt
V oblasti zdravej výživy majú jogurty svoje čestné miesto. Je preukázané, že ľudia, ktorí pravidelne konzumujú mliečne výrobky, majú nižší krvný tlak ako tí, ktorí jogurty neobľubujú. Vďaka pôsobeniu jogurtovej kultúry obsahuje jogurt nižší podiel laktózy, čo ho robí stráviteľným aj vo vyššom veku (v porovnaní s mliekom). Zdravý jogurt by mal byť obohatený o špeciálne probiotické baktérie a živé kultúry, nie pridaný cukor.
TIP: Zmiešajte biely jogurt s ovocím, alebo ho môžete použiť ako náhradu namiesto kyslej smotany pri varení.
5. Maslo
Výsledky niekoľkých štúdií poukázali na fakt, že strava s nízkym obsahom tuku môže spôsobiť viac škody ako úžitku. To znamená, že maslo vôbec nemusí byť takým strašiakom, ako sa javilo. Pomer omega-6 a omega-3 mastných kyselín, ktoré chránia srdce, je vraj práve v masle optimálny. To však neznamená, že odteraz ho môžete jesť od rána do večera, všetko s mierou.
6. Avokádo
S avokádom nemôžete nikdy nič pokaziť. Avokádo je v podstate výživné zlato. Je vynikajúce, zdravé, farebné, vhodné aj pre deti. Vedci zistili, že avokádo je priam nabité vlákninou, ako aj množstvom výživných látok a minerálov, ktoré sú pre naše telo prospešné.
7. Čokoláda
Pokiaľ ide o výživové výhody čokolády, zamerajte sa predovšetkým na druh čokolády, ktorú jete. Držte sa horkej čokolády, pretože čím viac kakaa, tým lepšie! Odborníci tvrdia, že odrody s minimálnym obsahom kakaa 70% obsahujú najviac zdraviu prospešných látok. Len sa obmedzte na niekoľko kociek tmavej čokolády za deň, a budete v pohode.