5 tipov ako zachrániť novoročné predsavzatia
Stanovili ste si novoročné predsavzatia, no prvý mesiac sa ešte ani neskončil a vy už nedokážete tieto ciele plniť? Január a konkrétne prvý deň každého nového roku býva pre mnoho ľudí veľkým míľnikom. Či už je to boj s opicou po prehýrenej silvestrovskej noci alebo zadanie cieľov a predsavzatí, ktoré by ste radi splnili. Ako dosiahnuť aby bol nasledujúci rok naozaj „váš“? Vybrali sme kroky ako na plnenie novoročných predsavzatí a k nim pár tipov, aby ste to tento krát už naozaj dotiahli do úspešného konca.
Prečo si dávame novoročné predsavzatia? Nový rok a najčastejšie práve dátum 1.1. v nás evokujú nový začiatok, čistý štít alebo obrátenia pomyselného listu. Nazvite si to ako len chceme, rovnako ako aj pondelky, nový rok je znamením zmeny a preto od neho často mávame veľké očakávania. Problém však nastáva, keď si ľudia naložia na svoje plecia viac, ako by vedeli zvládnuť. Myslite na to, že keď si ciele rozdelíte na „menšie sústa“ ľahšie sa vám neskôr budú plniť.
1. Jasne si definujte ciele
Mnoho ľudí si v duchu nového roku povie, že tento rok bude ich. Že sa dostanú do formy, prestanú fajčiť alebo inak zmenia svoj život. Čo to však presne znamená? Koľko kíl chcete schudnúť, koľko peňazí chcete ušetriť alebo koľko dní v týždni budete cvičiť? Chcete zabehnúť päť kilometrov bez prestávky? Ak ešte neviete ako na to, mali by ste si definovať SMART ciele. Takéto ciele sú konkrétne, merateľné, dosiahnuteľné, reálne a časovo ohraničené. Ako príklad môžeme uviesť, že chcem schudnúť 10 kíl za tri mesiace, budem pravidelne cvičiť a vzdám sa sladkostí a tučných, vyprážaných jedál. Cieľ budem merať skrz váhu a tak isto si odmeriam svoje telo pred a po. Aby sme teda vedeli pochopiť naše ciele, musíme si stanoviť o čo nám v skutočnosti ide.
2. Sledujte svoj doterajší pokrok
Ak niečo dokážete zmerať a nie ste s tým spokojní, môžete to zmeniť. To je v skutku celý základný princíp tejto „psychológie“. Ak sa budete pozorne sledovať a merať svoj pokrok, tieto merania budú pre vás určitým zdrojom motivácie, keď raz príde deň, že budete uvažovať o tom, kde ste začali a kde ste teraz. Sledovanie samých seba vám pomôže tiež identifikovať vaše body mrazu alebo pomyselné brzdy vo vašom postupe vpred. Ak brzdy a „stopky“ odstránite, budete môcť prispôsobiť svoje úsilie.
3. Zaraďte zmenu do svojho dňa
Ako často počujete ľudí hovoriť, že si nevedia „nájsť čas“ na niečo čo by, ale „naozaj veľmi“ chceli. Nikto si nenájde čas len tak, každý si musí doslova odkrojiť zo svojho dňa. Všetci sa rozhodneme tráviť čas tak, ako sme zvyknutí robíme – či už jeme nezdravé jedlo alebo chodíme na jógu. Stanovte si svoje nové ciele ako prioritu a skutočne ich zaraďte do svojho kalendára alebo diáru. Ak máte vopred tréning naplánovaný, tak už máte čas na fitnes. Ak neustále odmietate, naplánujte si čas a jednoducho vyhoďte niečo nepotrebné z kalendára. Plánujete šetriť peniaze? Naplánujte si týždenné rátanie rozpočtu napríklad na nedeľné popoludnie. Tieto časové bloky považujte za dôležité stretnutia – správajte sa rovnako, ako by ste išli na stretnutie s lekárom. Zapamätajte si, že čo je naplánované, to sa musí splniť.
4. Prestaňte si hovoriť „všetko alebo nič“
Pristihnete sa pri tom, že ste zmenu vždy brali ako „všetko alebo nič“? Sú dni, keď si pomyslíte, že za jedným prešľapom môže hneď nasledovať druhý? Veď predsa, keď som už zjedla pizzu, doprajem si aj dezert, nevadí a zajtra začnem odznova. Funguje to však aj naopak. Pamätajte, že nemusíte do všetkého ísť na doraz, aj 50% je viac ako nula. Ak nemáte celú hodinu na cvičenie v posilňovni, jednoducho si zvoľnite tempo a uberte pár cvikov, aby ste to zvládli čo najlepšie za 30 minút. Ak sa cítite chorľaví nehoďte dnes behať, ale dajte si doma napríklad strečing. Rozhodli ste sa, že budete šetriť peniaze a prechádzate finančnou núdzou, čo pre vás znamená, že tento mesiac nemôžete ušetriť celých 100 eur. Odložte si teda menej a ďalšie mesiace to postupne dorovnáte. Záver z tohto tipu je taký, že akékoľvek veľké úsilie smerujúce k dosiahnutiu vášho cieľa je lepšie ako nulové úsilie. Nezabudnite teda, že aj malé kroky sú dôležité, pokiaľ smerujú dopredu.
5. Ak ste spadli, hneď sa postavte
Tak často opakovaná fráza a predsa sa ňou ešte mnoho ľudí neriadi. Nikto z nás nie je dokonalý. Ako povedal Vince Lombardi: „Nezáleží na tom, či vás zrazia, ale či sa vrátite späť.“ Kľúčom k tomu, aby ste mohli vstať zo zeme a odraziť sa je odolnosť. Nerobte z malých chýb alebo dočasných zlyhaní veľkú vedu, netvárte sa, že ide o úplné zlyhanie. Ak sa vám niečo nepodarilo hneď tak nehľadajte výhovorky, prečo sa musíte vzdať. Namiesto toho si jednoducho priznajte svoju chybu a pokračujte v ceste. Veď predsa nikto nie je dokonalý.