5 rád, ktoré vám pomôžu nadobudnúť sebavedomie
Aj napriek tomu, že si to množstvo ľudí často neprizná, trápi ich nízke sebavedomie. Možno sa s týmto problémom trápite aj vy alebo minimálne poznáte niekoho, kto by občas potreboval “nakopnúť”. Ako si však zvýšiť sebavedomie? Nakoľko som sa s týmto problémom neraz stretla aj ja, prinášam vám 5 rád, ktoré vás zavedú na cestu k zdravému sebavedomiu.
1. Spoznajte sa!
Pre niekoho táto rada môže znieť ako klišé, avšak sebavedomie naozaj väčšinou vychádza z vášho vnútra. Ak nepoznáte svoje kvality a slabé stránky, nemáte na čom stavať budúce sebavedomie. Je to jednoduché. Spoznajte v čom ste dobrí, čo vás baví a zamerajte sa na to. Ak máte napríklad hobby, ktoré vás baví a venujete mu veľa času, rozprávajte o ňom pred ostatnými a uvidíte, že vaše sebavedomie porastie. Pýtate sa ako to je možné? Budete predsa vedieť o čom hovoríte a tým pádom sa budete cítiť komfortne.
Pri sebapoznávaní však nezabúdajte ani na “vonkajšiu” stránku vášho JA. Váš výzor je takisto dôležitý – skúste napríklad vymeniť pár kúskov z vášho šatníka a nové vyberajte také, ktoré vám 100% pristanú. Ak si neviete poradiť sami, vyskúšajte so sebou vziať na nákupy kamaráta. Ak sa však necítite dostatočne sebavedomo na nákup s inou osobou, na internete nájdete množstvo rád a fotografií, ktoré vám pomôžu nájsť váš štýl.
Tip: buďte k sebe ÚPRIMNÍ! Sami pred sebou sa nemáte za čo hanbiť, keďže vás nikto nebude súdiť – je dôležité, aby ste úprimne počúvali svoje vnútorné JA.
2. Dotiahnite veci do konca
Nízke sebavedomie často vychádza aj z neschopnosti dokončiť začatú činnosť. Či už ide o nedokončenú prácu, odkladanie problémov alebo vyhýbanie sa povinnostiam. Keď sa činnostiam prestanete venovať, často prichádza pocit neschopnosti a nespokojnosti so samým sebou. Realita je často úplne iná a možno vôbec nie ste neschopní, len sa vzdávate priskoro alebo tesne pred koncom. Dotiahnuť veci, prácu a iné činnosti do (úspešného) konca je pre vaše sebavedomie nesmierne dôležité.
Ak sa však necítite na veľké kroky ako je napríklad zmena práce, začnite malým projektom, ako napríklad vypratanie garáže alebo sa dotlačte a choďte každý deň na pár minút behať. Tým, že si splníte pomyselné úlohy, nadobudnete pocit, že sa vám darí a niekam sa posúvate. Či už v živote alebo na ceste za vyšším sebavedomím. Ak sa teda pýtate, ako zvýšiť sebavedomie, dokončenie jednej dlho odkladanej úlohy je skvelým začiatkom.
3. Všímajte si svoje úspechy
Tretia rada úzko súvisí s tou predchádzajúcou. Celý proces je vskutku jednoduchý – ak úspešne dokončíte čo i len jednu úlohu, nezabudnite si uvedomiť, že sa vám to konečne podarilo. Uvidíte aké to je ľahké a pochopíte, že ani vy nie ste neschopný človek a nie ste úplne na zahodenie. Ten výborný pocit, keď si začnete všímať vlastné úspechy, je naozaj na nezaplatenie!
Tip: Veľa ľudí vníma informácie lepšie, pokiaľ ich vidia napísané na papieri, a preto odporúčam si svoje úspechy zapisovať. To vám umožní sa k nim neskôr vrátiť, ak by ste náhodou prežívali krušné chvíle a klesalo by vám sebavedomie.
4. Nebojte sa za seba postaviť
Ak máte naozaj nízke sebavedomie a neviete si poradiť, tak sa vám táto rada môže zdať nesplniteľná, priam až extrémna. Neobávajte sa, vysvetlím vám to pekne po poriadku. Príčinou toho, že máte nízke sebavedomie, môže byť aj fakt, že svoj názor na verejnosti neprezentujete alebo sa necháte “prekričať” myšlienkami iných ľudí. Nedovoľte, aby sa váš názor utopil v mori iných, snažte sa, aby ste boli vypočutí.
Zo začiatku váš názor vyjadrite v skupine ľudí, ktorým veríte a sú vám blízki. Kamaráti vás určite nevysmejú a neurazia, nanajvýš povedia, že s vami nesúhlasia. Nič sa samozrejme nedeje, život ide ďalej a vy ste aspoň stáli za svojim názorom. Gratulujem, nabudúce to už nebude také zlé a teraz si môžete tento počin zapísať ako úspech. 🙂
5. Myslite sami, ale nie len na seba
Slovo sebavedomie už vo svojom názve skrýva podstatu našej poslednej rady. Venujte sa sebe a zisťujte čo najviac o sebe. Inak povedané, majte vedomie o samom/samej sebe. Ako ste si isto všimli, v tomto slove nenájdeme slová ostatní, iní, okolie, cudzí, verejnosť a podobne. Kam tým všetkým smerujem? K poznaniu toho, že len VY rozhodujete o svojich myšlienkach a činoch, a preto by vás nemal zaujímať názor iných ľudí.
Druhá časť mojej rady smeruje k uvedomeniu si, že ak vám vaša rodina alebo kamaráti chcú poradiť, poprípade s vami zdieľajú názory, nezatracujte ich, určite vám nechcú uškodiť. Podstatou tejto rady je, aby ste robili to, čo je najlepšie pre vás, aby to vychádzalo z vašej hlavy a srdca, avšak nerobte veci na úkor kvality vášho života a vzťahov s okolím. Všímajte si rady od ľudí, ktorí vás poznajú a nezaoberajte sa názormi ľudí, ktorí vám nemajú ako pomôcť.
Dúfam, že som vám poradili správne a stane sa z vás sebavedomý človek!